
Szaporodás-biológia- és a teljesítménymutatók javulása Lovaknál Gold Naturalis® etetés hatására
A lótartás a múltban az igavonó és katonai célú lovak tartása terén volt jelentős. A lóállomány kis hányada szolgált versenyzési és kedvtelési célokat. A tendencia napjainkban a hobbi lótartás és a versenyállományok fenntartása irányába tolódott el. Köztudott, hogy a ló nagyon kényes, tiszta és érzékeny állat, igényli a megkülönböztetett bánásmódot.
A mai lótartás területén a gazdák mindent megtesznek annak érdekében, hogy kedvenceik a lehető legjobb körülmények között nyújthassák azt, amelyhez genetikai tulajdonságaik adottak, illetve tulajdonosaik elvárnak tőlük. Így mindent megkaphat korunk „társállattá” vált állata. Ezen a területen a költségek sem számítanak olyan súlyozottan, mint a haszonállattartás területén, ahol a gazdaságosság a fő szempont.
A lovak vonatkozásában inkább a jó egészségi állapot, a szép küllem, a teljesítmény a fontos. Fent említett tényeknek az ismeretében indítottuk vizsgálatainkat, hogy ezzel is segíteni tudjuk a lovak egészséges felnevelésében, kondíciójuk és szépségük megőrzésében. Az állatok tartásának szigorodó szabályozása világszerte tapasztalható.

Az Európai Unió különösen nagy hangsúlyt fektet olyan szerek alkalmazására, amelyek az emberi és állati egészségre ártalmatlanok, a biztonságos élelmiszer-előállítást szolgálják, hatékonyak, gazdaságosak és jól alkalmazhatók a gyakorlatban. Nem kis kihívást jelent ez az állattartóknak és az állatorvosoknak.
A 100%-ban természetes búzacsíra alapú Gold Naturalis® termékkel etetési kísérletet végeztünk két ménesben annak megismerésére, hogy a termék milyen hatással van a ló- és csikóállományok élettani paramétereire. Vizsgálataink arra irányultak, hogy tudnák eredményesen alkalmazni a lótartás területén a gyakorlatban, a szaporodásbiológia, a takarmányozás, a megbetegedések megelőzése, valamint azok kezelése során. Kísérleti munkánk alapját az adta, hogy a fent említett paraméterek esetében más állatfajokban (gazdasági haszonállatok) végzett kísérletekben igen pozitív eredményeket kaptunk. Magyar sportfélvér kancákat és szaporulatukat, ügető kancákat és szopós, valamint választási és évjárati korú csoportokat vizsgáltunk.
Kísérleti munkánk során a lótenyésztésben egy olyan mént használtak, amelynek az ondóminősége igen gyenge volt, a termékenyítéshez kizárólag ezt a mént használták, és az eredmények a statisztika alapján nem romlottak az előző évi adatokhoz képest, ennek a jelentős hátránynak ellenére sem. Ebben minden bizonnyal a ménesbeli igen alapos és szakszerű állatorvosi ellátás mellett az Gold Naturalis® etetésnek is jelentős szerep tulajdonítható.
A kancák csoportjainak kialakítása során a problémás egyedeket a kísérleti csoportba válogattuk, amit ezért betegcsoportnak neveztünk el; így a termékenyítések, illetve a szükséges sárlási ciklusok számának megoszlása, a szükséges méhkezelések száma, valamint a termékenyítési index ennél a csoportnál kiemelkedő eredményt nem hozott, de bizonyos javulás egyes egyedeknél jól követhető. A méhkezelések megoszlása ennek megfelelően szintén nem adott számszerűen jobb eredményt a kontroll csoportnál. Jó eredmény, hogy a fenti kísérleti elrendezésben 1-2%-os elmaradás tapasztalható csak a kísérleti csoportban a kontrollhoz képest. Ez a gyakorlat viszonyaira vonatkoztatva alátámasztja azt az elméleti feltételezést, hogy a terhelést követően az Gold Naturalis®-al etetett állatok gyorsabban regenerálódtak.

A kapott eredmények birtokában megállapítható, hogy az Gold Naturalis® kiegészítő takarmány jó hatást gyakorolt az elvégzett kísérletekben a lovak és csikók kondíciójára, élettani paramétereire és a teljesítménymutatók alakulására. Nagymértékben hozzájárult Gold Naturalis® a kedvező állategészségügyi státusz megőrzéséhez. Ezek a pozitív hatások felhasználhatóak a gyakorlatban a ló- és csikóállományok felnevelésében, valamint a sportcélú nem tiltott teljesítmény fokozásában is.
Gold Naturalis® etetésben részesültek azok a magas kockázati csoportba sorolt tenyészkancák, amelyek szaporodásbiológiai eredményei összehasonlítva a korábbi évekkel igen kedvezően alakultak. Alább bemutatunk néhány példát:
Összegezve az eredményeket elmondható, hogy az Gold Naturalis®-t fogyasztó lovak tavaszi szőrváltása jóval korábban kezdődött és gyorsabban zajlott le. A szőrzet színe és állaga az Gold Naturalis®-t fogyasztó csoportban szebb képet mutatott, mint a kontroll csoporté. A gyengébb kondícióban lévő lovak gyorsabban érték el a kívánt kondíciót, mint a nem kezelt társaik. Az Gold Naturalis® készítményt fogyasztó lovak ondó sejtszáma szignifikánsan megemelkedett. A pata szaru anyagának állapota látványosan javul az Gold Naturalis®-t fogyasztóknál. A készítmény adagolása során a pata lenövésnél egy gyűrű formájú kiemelkedés képződött, amely pozitív anyagforgalmi változásokra utal.
Az őszi időszakban szintén megfigyelhető volt, hogy a téli szőr felvételekor az Gold Naturalis® evő csoport szőrminősége és kondíciója jobb, mint a kontroll csoporté. Ez tenyészkancák esetében azt jelenti, hogy a született csikóját szoptató és közben vehemét nevelő Gold Naturalis®-t fogyasztó kanca jobb energia háttérrel rendelkezett, mint a nem kezelt egyedek. Jól lemérhető az Gold Naturalis® kedvező hatása a szopós kori kezelések számán is. A gyógyszerrel kezelt egyedek száma kevesebb volt, mint a kontroll csoportban. Az egyes megbetegedések enyhébben zajlottak le, jobban kezelhetőek voltak.
A választási csikók választás után kb. két hónapon belüli egészségi állapota igen változatosan alakul. Gyakori a különböző kóroktanú légzőszervi megbetegedés, amelyet az őszi időjárás is negatívan befolyásol. Szerepe van ebben, a kancától való elválasztás jelentette stressznek, illetve a korábbi időszakban kialakult mikrobiológiai egyensúly felborulásának, amelyet súlyosbít az is, hogy más helyen, más állományban született illetve választásig máshol tartott csikók további nevelése céljából a helyiekkel egy csoportba kerülnek besorolásra idegen mikrobiológiai háttérrel rendelkező egyedek. Minden járványos lefolyású esetben kimutatható összefüggés volt az idegen állományból származó csikók betelepítésével.
A kísérlet megkezdését megelőzően súlyos, nagy számban előforduló légzőszervi megbetegedések, jól kivehető járványmenettel, a korábbi tapasztalatoknak megfelelően alkalmazott szakszerű kezelések ellenére is csak lassan javuló esetek recidívákkal. (66 csikóból egy-két kivétellel mindegyik kezelést igényelt).
Látva a szopós csikók megbetegedéseinek és kezeléseinek alakulását a kísérlet során, a csikók választása után az addigi csoportosítástól függetlenül minden csikót Gold Naturalis®-al kiegészített táppal etettük az előző évben jelentkezett járványos megbetegedés megelőzése érdekében.
Az Gold Naturalis®-nak a csikók két hetes korától való folyamatos etetése mellett a választás után egyáltalán nem volt megbetegedés. A választott csikók kondícióvesztés nélkül jutottak túl ezen a szervezetüket nem kis mértékben megterhelő időszakon annak ellenére, hogy a kísérlet végzés évében is érkeztek idegen helyen született választási csikók felnevelés céljából a ménesbe.
A kapott adatok elemzése során azt az eredményt kaptuk, hogy a biokémiai és hematológiai paraméterek a normál fiziológiás határok között mozognak, ezért ebben az anyagban azokat nem közöljük. Az eredmények közül két értéket emelhetünk ki, amelyek szignifikáns eltérést mutattak a kísérleti csoportoknál a kontrollhoz képest. A két említésre méltó mérési eredmény azt mutatja, hogy a laktát érték a kísérleti csoportokban alacsonyabb volt, míg ugyanitt a laktát dehidrogenáz (LDH) emelkedett szintet mutatott. Az elvégzett vizsgálatok alapján az gondoljuk, hogy a kísérleti csoportokban a fokozott LDH aktivitás az Gold Naturalis® etetés eredménye. Tehát az alacsonyabb laktát szint ezeknél az egyedeknél valószínűleg a gyorsabb elimináció következménye. Ez a gyakorlat viszonyaira vonatkoztatva alátámasztja azt az elméleti feltételezést, hogy a terhelést követően az Gold Naturalis®-al etetett állatok gyorsabban regenerálódtak, mint a kontroll csoport állatai. Feltételezhető, hogy az alacsonyabb laktát szintek az aerob energia felszabadítás arányának növekedését is jelzik, vagyis az anaerob energianyerésből felhalmozódó tejsav mennyisége kisebb. Ez a feltételezés egyúttal a sport ló téteményképességének a növekedését is eredményezheti.
A szervezeti homeostasis ugyancsak említést érdemel ebben az aspektusban, ugyanis a sav- bázis egyensúly alakulásában a laktát konstans vagy átmeneti mennyiségnek itt ugyancsak jelentős szerepe van. Továbbá ez kihat a szaporodásbiológiára is, mivel a savas irányba eltolódott pH kedvezőtlen hatású a normális ivari fejlődésre és működésre.
Következtetések
A kapott eredmények birtokában megállapítható, hogy az Gold Naturalis®-al kiegészített takarmány pozitív hatást gyakorolt a lovak és csikók élettani paramétereinek és teljesítmény mutatóinak alakulására.
A készítmény általános kondíciójavító hatást eredményez a felnőtt lovak és csikók esetében.
Nagymértékben hozzájárul a kedvező állategészségügyi státusz megőrzéséhez.
Tényként elmondható, hogy a készítmény fogyasztása során a pata lenövésnél egy gyűrű formájú kiemelkedés képződik, amely pozitív anyagforgalmi változásokra utal.
A vérparaméterek mérési eredményei azt mutatták, hogy a laktát érték a kísérleti csoportokban alacsonyabb volt, míg ugyanezekben a csoportokban a laktát dehidrogenáz (LDH) emelkedett szintet mutatott, ezáltal a fizikai terhelést követően az Gold Naturalis®-al etetett állatok gyorsabban regenerálódnak.
A fertőző betegségek hagyományos kezelése során a gyógyulást kedvezően befolyásolja. Látványosan csökkentheti a recidívák számát.
Az Gold Naturalis® fogyasztása a szaporodásbiológiai eredmények alakulásában is fontos szerepet játszik, annak ellenére, hogy a kísérlet tartama alatt termékenyítésre használt mén ondója nem a legjobb minőségű volt. Csikó állományban két hetes kortól az Gold Naturalis™ folyamatos adagolása mellett a választás után egyáltalán nem volt megbetegedés.
